Novice

Utrinki Praznika v Vilenici (maj 2023)

Praznik v Vilenici –  390-letnica turizma v Vilenici in 60-letnica ponovnega odprtja jame za turistični obisk

Jama Vilenica velja za najstarejšo turistično jamo v Evropi, morda tudi na svetu. Prvi obiskovalci, ki so za ogled jame plačali prispevek, so si jo ogledali že leta 1633, kar pomeni, da v letu 2023 praznujemo 390-letnico odkar se je začel turistični obisk v jami. Leta 1963 so jamo v upravljanje prevzeli jamarji Jamarskega društva Sežana in jo po dolgem zatišju ponovno odprli za javnost. Torej je leto 2023 tudi obletnica ponovnega odprtja jame za turistični obisk. Častitljivi obletnici smo praznovali v okviru Praznika v Vilenici, v soorganizaciji Jamarskega društva Sežana in Območne razvojne agencije Krasa in Brkinov (ORA Krasa in Brkinov).

Praznik se je začel v petek, 5. maja, s predavanjem Jasmine Rijavec in Sare Bensi z naslovom Pomen geoparka in geotočk na primeru jame Vilenice. Na predavanju smo izvedeli kaj geopark sploh je in zakaj je tudi Vilenica ena izmed njegovih pomembnih točk.

Sledil je pogovorni večer o jamarstvu na Krasu skozi čas, ki se je odvil v petek, 12. maja. Tekom pogovora so nam gostje Jaka Jakofčič, Marjan Olenik, Jože Terčon in Špela Prunk prikazali pomen jamarstva nekoč in danes, obujali smo spomine na obiskovanje jam nekoč in se spraševali kaj sledi v prihodnosti. Pogovor je vodila Rosana Cerkvenik.

Teden kasneje, v petek, 19. maja, je sledilo predavanje Petre Kavrečič z naslovom Vilenica, najstarejša turistična jama na Slovenskem?. Petra je zgodovinarka, ki nas je popeljala skozi pretekle zapise, ki govorijo o jami Vilenici.

Osrednji dogodek Praznika v Vilenici je bil v soboto, 20. maja, s celodnevnim dogajanjem pred jamo, brezplačnimi ogledi jame, vodenim pohodom po Ludvikovi učni poti, gorsko-kolesarsko turo po pomembnih geotočkah širše okolice Vilenice in čezmejnim kolesarjenjem Trst–Bazovica–jama Vilenica. Obiskovalci so si lahko ogledali potujočo didaktično razstavo Matični Kras in čezmejni nastajajoči geopark ter razstavo jamskih fotografij svetovno priznanega slovenskega fotografa Petra Gedeia. Na travniku pred jamo Vilenico so potekale različne delavnice na temo spoznaj Kras in jamarstvo (jamarska oprema, vozli, jame v prvi svetovni vojni). Celotno dogajanje je spremljala glasba, ki jo je izvajal trio klarineta, harmonike in vokala, z nami so bili: Tomaž Nedoh, Stefano Bembi in Tinkara Kovač.

Praznik se je zaključil s predavanjem Mateje Grmek in Gabrijele Rebec Škrinjar z naslovom Kako smo raziskovali vpisno knjigo jame Vilenice in kaj smo odkrili, ki so nam razkrile kdo vse se je podpisal v prvo knjigo gostov.

V galeriji so na voljo utrinki posameznih dogodkov. Velika zahvala gre organizacijski ekipi, ki je dogodke načrtovala in izpeljala ter vsem, ki so na dogodkih aktivno sodelovali in tako pripomogli k zanimivim vsebinam. Največja zahvala pa gre obiskovalcem, brez vas je ves naš trud zaman. Hvala!

Besedilo: organizacijska ekipa Praznika v Vilenici

Foto: Alenka G. Ščuka in Špela Prunk

 

 

Urejanje Vilenice in okolice

V nedeljo, 16. 4. smo člani Jamarskega društva Sežana poprijeli za motike, škarje, klešče, žago, metle in krpe in uredili okolico ter notranjost jamarskega doma pred jamo Vilenico ter opravili vzdrževalna dela na jamski infrastrukturi. Delu je sledilo druženje in načrtovanje prihodnjih aktivnosti.

Besedilo in foto: Špela Prunk

Sprehod po Tržaškem Krasu

Muhasto vreme na pustno nedeljo (19. 2. 2023) smo jamarji JDS izkoristili za izlet na Tržaški Kras. Pod vodstvom Andreja Pece in Jožefa Terčona smo si ogledali jamo Vodenica (Grotta del’Acqua) ter Jamo v Hribih (tudi Trnovca, Grotta di Ternovizza). Prva nas je presenetila s svojo dolžino in velikimi zasiganimi dvoranami, druga pa z dobro ohranjenimi sledmi uporabe jame kot zatočišča v času prve svetovne vojne. Na fotografijah smo ujeli nekaj trenutkov prijetnega nedeljskega druženja.

Besedilo: Špela Prunk

Foto: Andrej Peca in Špela Prunk

Spust v Labodnico

Člani Jamarskega društva Sežana smo v nedeljo, 22. 1. 2023, obiskali jamo Labodnico, tudi Abisso di Trebiciano ali Grotta di Trebiciano. Na dnu jame, ki so ga prvič dosegli leta 1841, teče podzemni tok Reke. Ta, kot je vsem znano, ponika v Škocjanskih jamah in ponovno izvira pri Devinu kot del reke Timavo. Brezna, ki vodijo na dno Labodnice, so danes opremljena z lestvicami in močno olajšajo spust in vzpon. Vsi člani ekipe, tako tisti, ki smo se v jamo spustili prvič, kot tudi tisti, ki se vanjo redno vračajo, smo bili nad obiskom navdušeni. Zato se iskreno zahvaljujemo jamarjem SAS, da so nam omogočili izreden obisk jame! Utrinki spusta v jamo so ujeti na priloženih fotografijah.

Besedilo: Špela Prunk

Foto: Domen Mahne in Alenka Gabriela Čeh

Kranj pod in nad zemljo…s pridihom človeške ribice

Jamarsko društvo Sežana je na zadnjo novembrsko nedeljo (27. 11. 2022) na strokovni ekskurziji raziskovalo Kranj – na površju in pod njim. Gregor Aljančič nam je vsem 35 udeležencem razkazal jamski laboratorij Tular, kjer že več kot 60 let preučujejo človeške ribice. Med prvimi smo spoznali nov interpretacijski center SOS proteus v Kranjskih rovih, ki bo za javnost odprl vrata z decembrom.
Po dobri kavici sta nas lokalna turistična vodnika popeljala po Kranju in nam zaupala cel kup zanimivosti o prestolnici Alp. Med drugim na primer tudi to, da je kip Prešena v Kranju največji pesnikov kip v Evropi. Dan smo zaključili na odlični večerji v edini gostilni, ki deluje vse od časa Prešerna dalje – Stari Mayr. Lepo je bilo.
Besedilo in foto: Alenka Gabriela Ščuka

Izobraževanje o radioloških meritvah (radon) za slovensko vojsko

V kraških jamah je plin radon prisoten v večjih ali manjših koncentracijah po naravni poti in zato so jame dober poligon za izvajanje izobraževanj o radioloških meritvah. Jamarsko društvo Sežana sodeluje tudi s strokovnimi institucijami in je tako Zavodu za varstvo pri delu omogočilo, da je v jami Vilenici izvedel krajše izobraževanje za Slovensko vojsko. Na izobraževanju so na treh lokacijah v jami (Vilinska dvorana, Rdeča dvorana, Plesna dvorana) izmerili koncentracijo razpadnih produktov radona ter sevanje ozadja.

Besedilo in fotografije: Damjan Šonc

 

Jama pri Orleku

Od februarja potekajo akcije v jami pri Orleku, ki jo je našel Ludvik Husu in predal Mateju za nadaljnje raziskave. Prepih skozi le nekaj centimetrov veliko špranjo je nakazoval, da se zadaj skriva večji prostor. Veliko akcij je bilo potrebno, da smo špranjo razširili do te mere, da smo se najtanjši spravili skozi. Tri metre nižje od vhoda je bila še ena ožina, ki smo jo odpravili v dveh akcijah. Na drugi strani ožine se nahaja brezno, globoko približno 20 metrov. Na dnu brezna smo razširili okno, za katerem se je skrivalo še eno, približno 7 metrov globoko brezno in 3 metre visok kamin. Prav tako na dnu brezna kot na vrhu kamina je prepih, ki nakazuje na morebitno nadaljevanje jame.

Besedilo in fotografije: Domen Mahne

 

Delovna akcija pri jami Vilenica

V nedeljo, 10. 4. 2022, smo jamarji sežanskega jamarskega društva poprijeli za škarje, žage, motorke, grablje, >kalavnike<, >karjole< in drugo orodje ter uredili okolico jame Vilenice. Po uspešni delovni akciji smo si privoščili odlično joto (s klobaso) iz gostilne Muha iz Lokve in uživali v druženju na spomladanskem soncu. Jama in okolica sta tako pripravljeni na novo turistično sezono!

Besedilo: Špela Prunk

Foto: Špela Prunk in Alenka Gabriela Čeh

Jamarska šola 2021

V jamarskem društvu Sežana je, po večletnem premoru, v letu 2021 znova potekala jamarska šola. Izobraževanje je vodil izkušen jamar Jaka Jakofčič, pri izvedbi posameznih tem pa so mu pomagali tudi ostali člani JDS. Bodoči jamarji so pod njihovim vodstvom pridobivali znanje o varnem obiskovanju jam, zgodovini jamarstva, dokumentiranju jam, itd. Tečaj je potekal enkrat (ter tudi večkrat) tedensko od marca do septembra, vključeval pa je tako teoretična predavanja kot seveda praktične vaje in obiske jam. Skupno ga je obiskovalo 11 tečajnikov in 4 mladinci. K izpitom Jamarske zveze Slovenije jih je pristopilo 8 in vsi so pokazali dovolj znanja za pridobitev novega naziva v svetu jamarstva. Čestitke vsem, tako organizatorjem izobraževanja kot tečajnikom za uspešno opravljen izpit!
Besedilo: Špela Prunk
Foto: Jaka Jakofčič