Letos smo se člani Jamarskega društva Sežana, že deseto leto zapored odpravili na strokovno ekskurzijo. Tokrat smo raziskovali domače kraško področje. Obiskali smo Pomnik braniteljem slovenske zemlje, ki stoji na razglednem vrhu Cerje, na zahodnem robu kraške planote, od koder se odpira širok pogled na severni del Jadranskega morja, Furlanijo, Dolomite, Julijske Alpe, Vipavsko dolino. Tako lokacija kot arhitekturna in vsebinska zasnova pomnika sta skrbno premišljeni. Vsebinska zasnova določa predstavitve določenih obdobij slovenske zgodovine v vsakem nadstropju. Lokalni vodnik Konrad Marušič nas je popeljal po zgodovini Slovenije in Slovencev. Po vodenem ogledu muzeja smo se ustavili na kavici z »najlepšim razgledom«, kjer so nas postregli z odličnimi štruklji. Tako okrepčani smo ekskurzijo nadaljevali z ogledom jame Pečinke, ki je v 1. svetovni vojni služila kot zavetišče za vojake.
Sledil je ogled hiše Opajske tradicije, kjer smo spoznali tradicijo bičarstva. Začetki bičarstva v Opatjem selu segajo v drugo polovico 19. stoletja, ko je ta obrt prišla iz Furlanije. Največji razcvet je doseglo v letih pred prvo svetovno vojno, ko je bilo v vasi kar osem delavnic. Zaposlovale so približno 50 delavcev. Opajci so v enem letu izdelali tudi do 100.000 bičev, ki so jih prodajali po vsej takratni Avstro-Ogrski.
Po kosilu na turistični kmetiji Godnič v Novi vasi smo se popeljali še v prazgodovino, ogledali smo si Debelo grižo pri Volčjem gradu, ki je eno najslikovitejših in najbolje ohranjenih nižinskih prazgodovinskih gradišč na Krasu. Ob sončnem zahodu smo se pripeljali nazaj v Sežano in tako uspešno zaključili nedeljski sončni dan.
Besedilo in foto: Alenka Gabriela Ščuka