Vzpostavitev monitoringa podzemnega toka Reke
Projekt se je začel leta 2005, vanj pa je bilo vključenih več partnerjev, ki na različne načine prispevajo k boljšemu poznavanju kraške hidrologije. Jamarsko društvo Sežana je v projektu sodelovalo kot partner, vodilni partner projekta pa je bil Park Škocjanske jame. Namen projekta je bil vzpostavitev monitoringa podzemnega toka Reke med Škocjanskimi jamami in izviri Timave. Za izvajanje fizikalno kemijskih meritev v podzemnem toku je bila v prvi polovici leta 2006 v jame, v katerih je dostop do podzemnega toka Reke postavljena merilna oprema. Instrumenti za biološke meritve so bili nameščeni v maju in juniju.
Projekt je bil financiran v okviru Programa pobude skupnosti INTERREG IIIA Slovenija-Italija 2000 – 2006. Projekt se je zaključil konec junija 2007.
Jame v porečju Reke
V okviru Phare CBC projekta se je v letih 1999 in 2000 raziskovalo jame nad domnevnim podzemnim tokom Reke, analiziralo vzorce vode Reke v Kačni jami in Labodnici ter jih primerjali z vzorci Reke v Škocjanskih jamah in izvirih Timave ter ugotavljalo nahajališča in proučevalo posebne jamske hrošče (Cleoptera Anophthalmus).
Doseženi cilji: odkrita je bila nova jama – Gustinčičeva jama v Blažčevi dolini, analize so pokazale, da voda podzemne Reke ne vsebuje težkih kovin, pesticidov, fenolov ali PCBjev in da vsebuje le malo nitratov, odkrita je bila nova podvrsta slepega jamskega hrošča…
Elektrifikacija Vilenice
Projekt je bil razdeljen na deset delov, in sicer določitev sektorjev jame, energetski dovod in glavni razdelilec, energetski razvod po jami in razdelilne omarice, vklop/izklop sektorske razsvetljave posameznih odsekov jame, osvetlitev posameznih sektorjev jame, telekomunikacije, signalizacijo posameznih sektorjev, zasilno razsvetljavo, nadomestno generatorsko energijo in ozemljitev. Vsak del se je zaključil posamezno. Dolžina jame za elektrifikacijo je bila 462 m, globina pa 87 m. V projektu so bili upoštevani predpisi in tehnični normativi s področja varstva pri delu in požarne varnosti. Vse tehnične rešitve so bile izvedene v skladu s predpisi za tovrstne naprave…
Projekt 99
Med naročnikom Znanstvenoraziskovalnim centrom SAZU in izvajalcem Jamarsko zvezo Slovenije je bila v začetku leta 2012 podpisana pogodba za popis onesnaženosti jam na Matičnem Krasu. Projekt je potekal v sklopu Razvojnega foruma Kras in je poskušal opredeliti stopnjo…
Sanacija onesnaženih jam
Projekt sanacije onesnaženih jam je potekal v letih 1997 in 1998. Zajemal je pregledovanje območja Sežansko – Komenskega Krasa ter popis onesnaženih jam, ki se nahajajo v drugem, tretjem in četrtem vodovarstvenem območju brestoviškega vodnega zajetja. Popisanih je bilo 20 onesnaženih jam, od tega se osem jam nahaja na Komenskem Krasu, ki spada v drugi in tretji vodovarstveni pas. Na območju Komenskega Krasa so bile pregledane jame: Komenska golobica, …
Čiščenje Ravbarjeve jame
Čiščenje Ravbarjeve jame je potekalo 23. in 24.7.1998 v okviru akcije Ministrstva za okolje in prostor ter poslovnega sistema Helios. Pri projektu je sodelovalo 21 jamarjev, ki je iz jame dvignilo 50 kubičnih metrov raznih odpadkov. Med njimi je bilo največ bele tehnike in avtomobilov. Za odvoz odpadkov je poskrbela Komunala Sežana z zabojniki, iz jame pa smo odpadke dvignili s pomočjo dvigala BTC Terminal Sežana.